COVİD-19 PANDEMİSİ SÜRECİNDE HAYVANLAR

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid- 19 ile ilgili ortada cevaplanmamış birçok soru bulunmakta. Bu virüsün ne olduğu, nasıl yayıldığı, nasıl ortaya çıktığı gibi soruların yanında kafaları kurcalayan sorulardan biri de virüsün hayvanlardan insanlara bulaşıp bulaşmadığı ve bu yazıda bu soruyu cevaplandıracağız.

Covid- 19, halk arasındaki ismiyle Koronavirüs, hava ve temas gibi birçok farklı yolla kolayca bulaşmasıyla bilinmekte. Virüsten korunmak için maske ve eldiven takmak, ellerimizi sıkça yıkamak, eşyalarımızı sürekli dezenfekte etmek gibi uygulanabilecek yöntemler olsa dahi virüsten korunmanın en kesin yöntemi zorunda olmadıkça evden dışarı çıkmamak. Peki bu süreçte evcil hayvanlarımız ne olacak?

Başlanması gereken ilk nokta kedilerde de Corona virüslerinin hastalığa yol açtığını belirtmek olmalıdır. Feline Infectious Peritonitis yani FIP ismiyle bilinen bu hastalık oral yolla ya da gaita yoluyla bulaşmakta ve kendisini solunum yolunda ya da sindirim sisteminde oluşan problemlerle göstermektedir. Geç fark edilmesi ve ölümcül olması ise diğer özelliklerindendir. Bu noktada bu hastalığın kediler arasında yayıldığını ve hayvandan insana bulaşması durumu olmadığını vurgulamak isteriz. Sığırların, tavukların ve köpeklerin de Coronavirus ile enfekte olabildiği bilinmekte ancak aynı kedilerde olduğu gibi sadece kendi türleri arasında bulaşma olduğu ve bugün bizi sarsan Covid- 19 ile aynı olmadığı bilinmektedir.

Birçok veterinerin ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin yaptığı açıklamalara göre hayvanlardan insanlara Covid- 19 bulaşması durumu söz konusu değildir. Ne yazık ki son yapılan araştırmalara göre ise virüsün insanlardan hayvanlara bulaştığı öğrenilmiştir. Örneğin; Belçika’da Covid- 19 teşhisi konulmuş bir insanın, teşhis konulduktan bir hafta sonra kedisinde de Covid- 19 belirtileri gözlemlenmiştir. Yapılan açıklamaya göre kedi ishal, kusma ve nefes darlığı sıkıntıları yaşamıştır. Ayrıca virüsün Hong Kong’da iki köpeğe bulaştığı ve köpeklerden birinin öldüğü de raporlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü hayvanların Covid- 19 virüsünü yaymayacağını da özellikle belirtmiştir.

Ne olursa olsun ister evcil hayvanların virüs bulaştıracağı düşüncesiyle sokağa atılmaması ve sokak hayvanlarına da aynı sebepten dolayı kötü davranılmaması gerektiğini vurgulamak isteriz.
İnsanlar sokağa çıkmamaya çalıştığı için hayvanların daha çok aç kalacağı düşünülürse kapımızın önüne bir kap su ve bir kap mama bırakmayı unutmamalı, eğer hastalık taşıma riskimizin olduğunu düşünüyorsak insanlarla ve hayvanlarla sosyal mesafemizi korumalı, en önemlisi de evde kalmalıyız. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Berfin İpek Sakaoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir