29 ŞUBAT DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ

Nadir hastalıklar genetik yolla ortaya çıkan, bireylerin hayat standartlarını önemli ölçüde etkileyen ve bireylerin bu hastalıkları yenmesi için toplumun desteğine hepimizden daha çok ihtiyaç duyduklarının farkında olmamızı gerektiren hastalıklardır. Nadir hastalıklara sahip kişiler içinde bulundukları zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışırken farkındalığa, her türlü desteğe ve yardıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Ender görülen bu hastalıkların ülkemizde gitgide yaygınlaşması dikkate değerdir. Bugün dünyada 350 milyon kişi, ülkemizde ise 5 milyon kişi nadir hastalıklarla mücadele etmektedir. Hastalarımızın farkında olmak, onların halinden anlamak, onlara yardımcı olmak hepimizin görevi olmalıdır. Şubat ayının son günü olarak kabul edilip her sene kutlanan Dünya Nadir Hastalıklar Gününü bu konuda bilinçlenmek için fırsat olarak görebiliriz. Hepimizin Dünya Nadir Hastalıklar Günü kutlu olsun!

Rodney W. Hicks, Leah Umnitz ve Diane C. Seibert’ in kaleme aldığı “Hypophosphatasia: A Rare Disorder” başlıklı makalenin çevirisini yapan Uzman Doktor Ahmet Dalmızrak’a bu vesileyle emeği ve katkısı için çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir